vip

VİP güvenlik korumanın kapsamı çeşitlilik gösterdiğinden kişiye özel çözüm gerekmektedir. VİP korumada görev alacak personellerin nitelikleri ve kullanılacak malzeme ve ekipman karşılıklı yapılan görüşmelerle belirlenir.Özellikle kamuya mal olmuş insanların tehlikeli durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Her şeye rağmen bu kişiler özel koruma tutmayı tercih etmemekteler, çünkü bu durumun özel hayatlarını olumsuz şekilde etkileyeceğini düşünmektedirler.
Bu iş profesyonelce yapıldığı takdirde söz konusu kişiler hem en iyi şekilde korunmuş olurlar hem de bu durumdan rahatsızlık duymazlar. Bu “kibar” bir çözümdür, çünkü söz konusu kişi “takip edilmesi gereken bir obje ” olarak değerlendirilmemektedir, kendisini hem özgür hem de güvende hissedebilmektedir.

Özel güvenlik yapan güvenlik personelinin işi başarılı bir şekilde uygulaması için personelin uyması gereken kurallar ve sahip olması gereken bazı özellikler vardır.

Zira korumasını üstleneceği kişinin sosyal yaşantısına ayak uydurmak zorundadır. Dolayısı ile sosyal yaşam basamaklarının hepsini bilmesi ve profesyonelce uygulaması gerekmektedir. Ayrıca insan psikolojini çok iyi anlaması ve bu doğrultuda hareket edebilme yetisine sahip olması gerekmektedir.

Vip Özel Güvenlik Görevlisinin Sahip Olması Gereken Özellikler Şunlardır :

  • Yakın Koruma, VİP Güvenlik Eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir.
  • İnsan Analiz Etme Özelliğine sahip olmalıdır.
  • Sosyal yaşam kademelerini bilmesi gerekmektedir
  • Adab-ı Muhaşerat kurallarını çok iyi bilmesi gerekmektedir.
  • Vip’sini çok iyi tanıması gerekmektedir.
  • Yüksek fiziki dayanıklılık özelliğine sahip olması gerekmektedir.
  • Saldırı kademelerinin hepsini bilmeli ve uzman savunma tekniklerine sahip olmalıdır.